
PCELARSTVO
2021 2022 2023
2024 2025






POPOVIC


PROPOLIS
Šta je propolis:
Propolis (pčelinji lepak ili balzam) je smolasta aromatična i prirodna supstanca. Medonosne pčele je sakupljaju sa pupoljaka i kore drveća. Smola je glavna "sirovina" od koje pčele proizvode propolis. Unosom u košnicu upotrebljavaju ga za "dezinfekciju" unutrašnjosti košnice, zatvaranje pukotina i rupa kao i čišćenje odnosno "sterilizaciju" čelija saća. Propolis se uglavnom sakuplja krajem leta i u jesen, a retko i u proleće. Ime propolis dobio je od grčke reči "pro"- prije ili ispred i "polis"- grad, zbog upotrebe propolisa za izgradnju i regulaciju ulaza u košnicu.
Sastav propolisa:
Propolis sadrži 55-60% smolastih materija, 8-10% eteričnih ulja (balzama), oko 30% voska i oko 5% polenovog praha. Od mineralnih materija ima: kobalt, hrom, olovo, kalijum, kalcijum, sumpor, natrijum, hlor, fosfor, mangan, cink, bakar i dr. Od vitamina ima: A, B1, B2, B6, C, E, organske kiseline i dr. Zbog svog sastava mnogi priručnici ga preporučuju za svakodnevnu upotrebu kao prirodni lek.
Osobine propolisa:
Propolis je žuto zelenkaste, crvenkasto mrke ili kafenaste boje, prijatnog mirisa. Na toplom je mekan i lepljiv, a na hladnom čvrst i krt (lomljiv). Po strukturi je gust.Ima karakterističan miris i nagorak ukus. Rastvara se u alkoholu ili sirćetnoj kiselini.
Lekovitost propolisa:
Propolis ima anti baktericidne i bakterio statične osobine, kao i veoma široko delovanje i to: Anti gljivično, baktericidno i anti virusno. Zato je danas propolis, zbog svojih terapeutskih osobina, našao mesto u modernoj medicini u lečenju ozbiljnih oboljenja, kao što su stafilo kokne infekcije. Posebnost propolisa je da bakterije na njega ne stvaraju otpornost i što nema štetnih popratnih pojava, što je mana sintetskih antibiotika. Uspešno suzbija viruse gripe i herpesa, a preventivno deluje kod upale grla i paradentoze. Izuzetne rezultate postiže u lečenju infekcija, opeklina, otvorenih rana i dr. Uklanja natekline kod zubobolje. Redovnom upotrebom jaca obrambenu sposobnost imunog sistema.
Mere opreza:
Propolis nije otrovan, ali postoji mogućnost pojave alergije pri njegovoj upotrebi – crvenilo ili druge promene na koži. Neophodno je predhodno ispitati osetljivost na propolis. Ako alergija na propolis jednom nastane ona nikad ne prestaje.
Proizvodi na bazi propolisa dolaze na tržište u razlicitim oblicima kao što su: tinkture, masti, kreme, vode za ispiranje usta, kapsule, tablete, zubne paste, pa čak i žvakace gume.
Posebnu pažnju trebalo bi obratiti prilikom kupovine propolisa!
Kupite i koristite samo one proizvode na bazi propolisa koji garantuju efektnu i sigurnu upotrebu, jer u nekim uslovima, a naročito ako se pčele drže u gradovima, onda mogu skupljati katran sa puteva i krovova kuća, kojeg posle donose u košnice i koriste kao vlastiti propolis, što može biti veoma opasno za zdravlje ljudi.
Zato je najbolje propolis kupiti od poznatog ili proverenog pčelara iz svog kraja!
Cena 30% propolisa: kapi 10ml.= 150din
kapi 20ml.= 250din
sprej 20ml.= 300din
