top of page

CVETNI PRAH – POLEN

Šta je polen?

Polen- cvetni prah u biljnom svetu predstavlja mušku polnu ćeliju, a nalazi se u muškim organima cveta. Za medonosnu pčelu polen je neophodan za ishranu jer predstavlja izvor proteina, masti, minerala i vitamina bez čega se ne može odvijati reprodukcija pčelinjeg društva. Jednom pčelinjem društvu godišnje je potrebno od 40-50kg. polena. Pčele počinju da sakupljaju polen sa cvetova kada dostignu starost od 14 do 17 dana. Obično u 98% slučajeva pčele sakupljaju polen od jedne vrste biljaka, tako da polenove loptice budu ujednačene po boji i sastavu. Ako ga pčele sakupe kao višak može predstavljati dodatni prihod pčelara, jer se sve više koristi kao sastavni deo lekovitih i dijetetskih proizvoda za ljudsku upotrebu.

Sastav polena:

Svež polen sadrži: proteine, belančevine, masti, šećere, mineralne materije, vitamine, fermente i 20-30% vode, dok osušeni polen na 45°C sadrži svega od 8-14% vode. Sadržaj proteina u polenu je veoma bogat i služi kao gradivni materijal za rast i obnovu tkiva. Kolicina proteina u polenu krece se od 7-35%. Sadržaj belančevina u polenu varira, zavisno od biljaka sa kojih potiče, a sastoji se od albumina i globulina. Masti su od masnih kiselina i glicerida. Šećeri su voćni, grožđani i repini. U pogledu vitamina polen je bogatiji od meda i voća, a sadrži sledeće vitamine: pantotensku i askorbinsku kiselinu, A, B kompleks, C, D i E. Od mineralnih materija sadrži: kalijum, kalcijum, fosfor, magnezijum i dr. Od fermenta sadrži: dijastazu, invertazu, fosfatazu, enzime i dr.

Osobine polena:

Polenova zrnca se razlikuju po obliku, veličini i boji zavisno od biljaka sa kojih potiču. Veoma su sitna i ne mogu se videti golim okom. U jednom cvetu ih ima veoma mnogo, npr. u cvetu jabuke ih ima oko 100.000.  Boje mogu biti bele, žute, naranđaste, mrke, crvenkaste i dr. Zbog svog bogatog sastava važan je u ishrani i dijetetici ljudi, jer od njega mogu da se proizvode lekovi, zaštitni i vitaminski preparati kao i dijetalni proizvodi. 

Hranjiva i lekovita svojstva:

S obzirom na svoj sastav polen ima veliko hranljivo i lekovito dejstvo, pri ishrani i lečenju ljudi. Polen povoljno utiče na:  metabolizam ćelija, žlezda, rad organa za varenje, hemoglobin u krvi, jača apetit i otpornost prema infekcijama, smiruje nerve, dobar za vid, uvećane prostate, hormonskih poremećaja, preranog starenja i dr. Da bi se postiglo hranljivo i lekovito delovanje čoveku je dnevno potrebno od 1-30gr. polena.

Upotreba polena:

Polen se može uzimati na više načina. Ipak, smatra se najboljim da se uzima sa kašikom meda, jer mu se u tom slučaju poboljšava ukus i dopunjuje korisno delovanje. Može se još uzimati i u kombinaciji sa mlekom, čajem, kakaom i dr. Doza polena za odraslog čoveka je od 15-20gr. ( 1 kašika) dva puta dnevno, dok za decu od 8-10gr. (1 kašičica), takođe dva puta dnevno. Pri korišćenju polena treba voditi računa jer polen ima alergično svojstvo!

 Čuvanje polena:

Da bi se što duže očuvao polen mora biti osušen. Kada se polen suši na vazduhu, dolazi do gubitka u težini i do 20% u odnosu na prvo bitnu težinu. Sušenje polena može se vršiti u posebnim uređajima sa ugrađenim toplotnim izvorom i odnošenjem vlage u vazdušnoj struji tako da se ukupna vlaga svede na 8-9%. Osušenom polenu za vreme čuvanja preti opasnost od vlage i insekata, pa je najbolje da se čuva u dobro zatvorenim limenim kutijama i u suvoj prostoriji. Polen se može čuvati i u mešavini sa medom u dobro zatvorenim teglama od obojenog stakla. Takođe, polen se može još čuvati i u zamrzivaču na -18 do -20° C, gde ostane do 48 časova a potom se čuva na O°C i više godina bez gubitka svojstava.  Inače se sakupljen polen može čuvati duboko zamrznut i bez prethodnog sušenja.  Uskisao polen je opasan po zdravlje!

bottom of page