top of page
-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MED: 500gr.=300din

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MED: 25gr.=25din

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

MED

Čist i prirodan pčelinji med je jedna od retkih prehrambenih proizvoda, koji se još uvek ne može proizvesti veštačkim putem, a da mu kvalitet bude ravan čistom prirodnom medu i skoro jedina namirnica koja se koristi u potpuno istom obliku u kojem je i proizveden.

Šta je med:

Med je slatka, gusto-tečna supstanca ili kristalisana materija, specifičnog ukusa i mirisa, bledo žute do tamno mrke boje, koju medonosne pčele proizvode od nektara sakupljenog sa cvetova biljaka, od medne rose sa lišća četinara i listopadnog drveća, dodajući mu sopstvene materije, koje se transformišu i odlažu u ćelije saća da sazri.

Sastav meda:

Med sadrži različite vrste šećera, a prvenstveno glukozu i fruktozu.Osim fruktoze i glukoze sadrži još vodu, enzime, organske kiseline, saharozu i drugo.

Svaki prirodan i kvalitetan med ima svojstvo da kristališe, neki brže, a neki sporije.Bagremov med, na primer, najduže ostaje u tečnom stanju. Da li će neka vrsta meda brže ili sporije da kristališe, zavisi od sadaržaja i odnosa količine grožđanog i voćnog šećera u medu, od temperature na kojoj se med drži i dr. Kvalitet nekristalisanog i kristalisanog meda za dati uzorak je uvek isti. Kristalisani med veoma lako može da se istopi postepenim zagrevanjem posude sa medom na temperaturi od 40 - 45ºC .Ako se kristalisani med dekristališe na temperetari višoj od 45ºC, termički se degradiraju mnogi dragoceni sastojci i zbog toga treba svakako izbegavati više temperature od 45ºC prilikom dekristalizacije meda.

Kalorična vrednost 100 grama meda iznosi 300 – 350 kalorija, a specifična težina meda kreče se u zavisnosti od stepena zrelosti od 1,1 do 1,45 što znači da je med znatno teži od vode.

Med koji se stavlja u promet mora da ispunjava sledeće uslove:
- da sadrži najmanje 65% redukovanih šećera, osim medljikovca koji mora da sadrži najmanje 60% redukovanih šećera,
- da ne sadrži više od 21% vode,
- da ne sadrži više od 0,6% mineralnih materija, osim medljikovca, koji može da sadrži najviše 1% mineralnih materija,
- da ne sadrži više od 0,1% materija nerastvorljivih u vodi, osim muljanog i topljenog meda, koji mogu da sadrže tih         materija do 0,5%,
- da prilikom topljenja kristalisanog meda nije zagrevan na temperaturi višoj od 45ºC,
  da je sazreo u košnici,
- da ima ukus i miris (aromu) svojstvenu medu,
- da nije započeo proces vrenja, da nije u stanju vrenja ili da nije prevreo,osim pekarski med
- da nema strani ukus i miris (aromu),
- da mu nije dodavan šećer (saharoza),
- da nije dobijen hranjenjem pčela šećerom.

Vrste meda:
Postoji više vrste meda u zavisnosti od porekla osnovne supstance, geografskog porekla, načina dobijanja, medonosne paše i sl.

Najčešći medovi kod nas su:
bagremov, lipov, suncokretov, cvetni ili livadski i šumski.

ZBOG ČEGA JE MED KORISTAN ZA ČOVEKA?

Zahvaljujući velikom sadržaju prostih šećera (fruktoza i glukoza), med je dragocena, prirodna, visoko vredna i lako svarljiva hrana, koja posle uzimanja direktno prelazi u krvotok. To je hrana koja ima baktericidno svojstvo i antimikološko delovanje, što znači, da med ubija različite bakterije i gljivice, ili sprečava njihov rast i razmnožavanje i na taj način ih inaktivira. S toga se med preporučuje kako zdravim osobama tako i obolelim, a naročito deci, rekonvalescentima, sportistima i svima koji se bave fizičkim ili intelektalnim radom.
Med je odličan regulator krvnog pritiska, pomaže normalne funkcije srca, popravlja se malokrvnost, korisno deluje kod nervne i psihičke iscrpljenosti, kod oboljenja štitne žlezde, hroničnog i akutnog oboljenja jetre i dr. Med se smatra ne samo kao nezamenljiva hrana, već i kao lek. Jednostavno receno , med bolesnima pomaže da ozdrave, a zdravima da sačuvaju svoje zdravlje.

Med možemo uzimati dva ili tri puta dnevno i na razne nacine, ali najbolji efekat je kada se med uzima rastopljen u toplim napitcima (čaj, mleko, razni sokovi, pa i u mlakoj vodi) s tim da se strogo vodi računa da ne bude zagrejan na temperaturi večoj od 45ºC stepeni.
Vrste meda koje proizvodimo su: bagremov, livadsko-cvetni, lipov, suncokretov i dr.

Svi naši proizvodi su pakovani u ambalažu od 3kg., 1kg., 0.5kg. i 0.025kg.Pogodno za hotele, svadbe, restorane, kafee, bolnice,  menze, sindikate,…….. Kontrolisani su od strane veterinarskih zavoda Zaječara i Kraljeva.

bottom of page